Dzień Pluszowego Misia U Kotków

Dzień Pluszowego Misia U Kotków

Pluszowy miś ma swoje święto dopiero od niedawna. Ustanowiono je w 2002 roku – w setną rocznice urodzin zabawki. Jej historia zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Teodore Roosvelt w listopadzie 1902 r. wybrał się na polowanie. Dla przywódcy USA to nie była udana wyprawa. Długo nie mógł niczego upolować. Kiedy postrzelono niedźwiedzia i związano go, prezydent rozkazał skrócić jego cierpienia. Sam jednak nie zabił zwierzęcia.

Ta historia była szeroko opisywana w prasie. Naśmiewano się z niefortunnych łowów Roosvelta. Rysownik Clifford Berryman z „The Washington Post” poszedł o krok dalej i stworzył komiks, który odwoływał się do pechowego polowania. Prezydent był w nim przedstawiony jako obrońca potężnej zwierzyny. Na jednej z ilustracji obejmował nawet niedźwiedzia.

Ta historia stała się z kolei natchnieniem dla Morrisa Mitchoma – właściciela niewielkiego sklepu z zabawkami i słodyczami. Stworzył on projekt nowej zabawki, którą nazwał Teddy’s Bear, czyli miś Teddy. Legenda głosi, że sam Teodore Roosvelt wyraził zgodę na nadanie takiej nazwy.

Pluszowe misie szybko zdobyły popularność. Dzieciaki niemal od razu je pokochały, a to uwielbienie trwa do dziś. Misie znaleźć można praktycznie na całym świecie. Są często wręczane małym dzieciom, ale też stanowią symbol dobra, łagodności i opiekuńczości.

W grupie 6 letnich Kotków, misie są tak samo kochane, jak na całym świecie. 25 listopada przyszły razem ze swoimi opiekunami do naszego przedszkola. Każde dziecko przedstawiło swojego misia, opowiedziało jego historię; odbyła się misiowa gimnastyka, misiowa dyskoteka oraz misiowa sesja fotograficzna. Dzieci obejrzały bajki o misiach, które towarzyszyły ich rodzicom i dziadkom; poznały historię tego wspaniałego święta. Odwiedził nas też najprawdziwszy niedźwiedź, który rozdawał misiowe uściski. Dzieci samodzielnie wykonały medale, upamiętniające 20 Urodziny Misia. Było radośnie, misiowo i miło!!!. Napisała: Iwona Piasecka

Skip to content