Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca 2023 r. Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

21 dzień marca – nie jest przypadkową datą, ponieważ wiąże się z istotą wady genetycznej – trisomią chromosomu 21. W Polsce z zespołem Downa rodzi się około 700 dzieci rocznie, a na całym świecie jest to jedno z najczęstszych zaburzeń genetycznych.

Światowy Dzień Zespołu Downa ma na celu pokazanie, że osoby z tym zaburzeniem są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają swoje talenty, zainteresowania i marzenia. Ich życie może być pełne wyzwań, ale także radości i sukcesów. Nasze  przedszkolaki oraz pracownicy są  solidarni z osobami z Zespołem Downa.

Niech każdy dzień przynosi im  uśmiech,  radość a nam wszystkim przypomina, że różnorodność jest piękna i każdy człowiek zasługuję na miłość i szacunek. Napisała Beata Szumańska